مسئولیت اجتماعی

مسئولیت اجتماعیچگونه با بازیافت می‌توانیم به حفظ محیط زیست کمک کنیم؟
همه ما هر روز با روند رو به رشدی در حال افزایش زباله بر روی کره زمین هستیم و مشکل این جاست که زمین توان نگهداری این حجم وسیع از زباله را ندارد و بهتر است تا هر چه زودتر اقدام کنیم و شروع به بازیافت، استفاده مجدد و کاهش تولید زباله کنیم. بازیافت منافع بسیاری دارد که با در نظر گیری آن می‌توانیم از اتفاقات بدی که در آینده خواهد افتاد جلوگیری کنیم.
تناقض زندگی دقیقا در این موضوع نهفته است که منابع آن محدود است اما خود آن نامحدود. چنین حالت متناقضی از امور، تنها به دلیل منابع در دسترس زندگی که بارها و بارها قابل استفاده هستند، امکان‌پذیر است.
طی گذشت قرن‌ها، ما از زمین برای رفع نیازهایمان استفاده کرده‌ایم. به بیان ساده‌تر، فراتر از نقطه آستانه‌ا‌ش از آن بهره برداری کرده‌ایم. سو استفاده بیش از حد از این سیاره منجر به افزایش گرمایش دمای زمین که به عنوان گرمایش جهانی شناخته می‌شود، شده است. افزایش دما منجر به ذوب قطبین بنابراین، افزایش آب اقیانوس، افزایش سطح آب دریا و ... شده است. به گفته هنری دیوید توره‌آ، استفاده‌ی خانه‌ای که سیاره قابل تحملی برای قرار دادن آن بر رویش نداشته باشید چیست؟
بازیافت، به نیاز ساعتی تبدیل شده است چرا که جهان تحت فشار موضوعات زیست محیطی پیچیده‌ی متعدد، دچار وضعیت وخیمی می‌باشد. تخریب افراطی جنگل‌های انبوه، گونه‌های مختلف حیوانات و گیاهان را در معرض انقراض قرار داده است. با بی‌فکری تمام، جنگل‌های انبوه را برای تولید کاغذ، الوار و توسعه منطقه‌ای از بین می‌بریم. کاغذی که هر روز در دفتر کارمان از آن برای چاپ و نوشتن، استفاده می‌کنیم از جنگل‌های انبوه استرالیا به دست آمده اند. بازیافت کاغذ در سطح خانواده، بامحبوبیت زیادی رو به رو شده است اما چوب، تازه راهش را به دفاتر پیدا کرده است. جنگل‌های انبوه، نقش مهمی در حفظ اکوسیستمی که ما نیز بخشی از آن هستیم، دارند. این بدین معنی است که ما همگی به هم وابسته‌ایم و این مورد، بازیافت در هر سطحی را ضروری می‌سازد.
 
بازیافت، همان چیزی که می‌شناسیم
بازیافت به معنای واقعی کلمه یعنی استفاده مجدد از مواردی که یک بار مورد استفاده قرار گرفته‌اند. این امر بر پردازش مجدد مواد استفاده شده جهت جلوگیری از ایجاد پسماند تولیدی از انباشت خانگی و صنعتی، دلالت دارد. بازیافت، به کاهش انتشارات گاز گلخانه‌ای و دفن، کمک می‌کند. دفن کردن، از قدیمی‌ترین راه‌های دفع زباله است. این فرآیند، دفع زباله طی دفن کردن را شامل می‌شود. گرچه که این روش سازماندهی شده‌ی دفع زباله است اما بر افرادی که در نزدیکی چنین مناطق قرار دارند و همچنین محیط اطراف اثرات منفی شدیدی دارد.
 
اهمیت بازیافت
کاهش لندفیل یا زمین دفن
لندفیل، بزرگترین مشکلی است امروزه با آن مواجه هستیم. از آن جا که ما بیشتر و بیشتر زباله تولید می‌کنیم، به مکانی نیز برای دفع آن نیاز داریم. بنابراین، این زباله می‌تواند طی دفن زیر خاک یا انباشت آن در یک محل، دفع شود. مکانی که این زباله در آن انباشته می‌شود، لندفیل نام دارد. بزرگترین مزیت بازیافت، استفاده مجدد از مواد قابل بازیافت جهت کاهش مقدار موادی است که در این لندفیل دفع می‌شوند. این موارد ایجاد کنندگان اصلی گازهای گلخانه‌ای که باعث آلوگی محیط زیست می‌شوند، هستند. بازیافت کاغذ، پلاستیک، شیشه و مواد این چنینی دیگری به راحتی امکان‌پذیر است و به حفظ پاکیزگی محیط زیست تاحدودی کمک می‌کند.
 
کاهش مصرف انرژی
استفاده مجدد از مواد برای ایجاد محصولات جدید، نسبت به ایجاد آن‌ها از مواد اولیه، انرژی بسیار کمتری می‌برد. برای مثال، کاغذ، فولاد، پلاستیک و آلومینیوم را می‌توان از مواد دورریختنی و اوراق جدا کرد و از آن‌ها برای اهداف مختلف مشابه، مجددا مورد استفاده قرار داد. این کار نه تنها انرژی که جهت ایجاد محصولات صرف می‌شود را ذخیره می‌کند بلکه بعضی مزایای مهم زیست محیطی را نیز ارائه می‌دهد. میزان گاز گلخانه‌ای منتشره به هوا، آب و خاک را کاهش می‌دهد که خود باعث ایمن نگه داشته شدن محیط اطراف برای زندگی خواهد شد. با این حال، نیاز به تولید تا حدودی کاهش می‌یابد.
 
کنترل آلودگی
اهمیت واقعی بازیافت زمانی احساس می‌شود که مکان لندفیل مورد استفاده، کم باشد. همان‌طور که زباله کمتری انباشته می‌شود، منجر به کاهش انتشار گازهای مضر گلخانه‌ای نیز می‌شود. به علاوه، پشته‌های زباله به عنوان یک آهنربای قوی جهت جذب حشرات و پرورش آن‌ها عمل می‌کند. هر چه زباله کمتری تولید کنیم، فرصت زندگی در محیط سالم تر را افزایش می‌دهیم. بازیافت محصولات همچنین اثر کربن محصول را کاهش می‌دهد.
 
صرفه‌جویی در هزینه
بازیافت همچنین باعث صرفه‌جویی جدی در هزینه‌ها می‌شود. مثلا، هزینه کالاهای بازیافتی خیلی کمتر از کالاهای جدید و دست اول است. کمپوستی که در خانه با بازیافت زباله روزانه ایجاد می‌شود به صرفه‌جویی زیاد در بودجه ماهانه شما در تهیه کمپوست، کمک خواهد کرد. حفظ پول با خرید موارد بازیافتی در حفظ محیط‌ زیست نیز موثر است.
چه چیزهایی را می‌توان بازیافت کرد؟
 
بازیافت پلاستیک
همیشه پلاستیک، موضوع چالش‌برانگیز انقلاب بازیافت بوده است. بازیافت پلاستیک یعنی جمع‌آوری بطری‌های پلاستیکی و درهای آن‌ها و پردازش و تبدیل آن‌ها به میز و صندلی. از منظر مثبت این قضیه، HDPE (پلی‌اتیلن با چگالی بالا)، PET یا PETE ( پلی اتیلن ترفتالات) ، LDPE (پلی‌اتیلن کم چگال)، PP (پلی‌اتیلن) و PS (پلی‌استایرن) برخی از انواع پلاستیک‌هایی هستند قابل بازیافت هستند. جنبه منفی پلاستیک این است که زیست تجزیه‌پذیر نیست و از این‌رو قابل دفع نیست. سوزاندن پلاستیک، غیرمنطقی‌ترین شیوه‌ی رهایی از پلاستیک است. زمانی که این زباله به ظاهر بی‌خطر سوازنده می‌شود، گاز سمی دی‌اکسن را آزاد می‌کند. بزرگترین مشکلی که در بازیافت پلاستیک با آن مواجه هستیم، دسته‌بندی پلاستیک‌ها به انواع قابل بازیافت و غیرقابل بازیافت است. پلاستیک‌های غیرقابل بازیافت، دوباره دفن می‌شوند.
 
بازیافت در خانه
اثبات شده است که بازیافت در سطح خانگی، بسیار مفید است. پسماند باغچه و آشپزخانه طی کمپوست‌سازی بازیافت می‌شوند. باکتری‌های هوازی، مواد پسماندی را تجزیه می‌کنند و باعث حاصلخیزی سطح خاک می‌شوند و این خاک هوموس نامیده می‌شود. هوموس، مواد مغذی حیاتی و مواد آلی را به خاک می‌افزاید. باغچه‌های زیبا و پارک‌های باشکوهی را می‌توان از این خاک پدید آورد.
 
بازیافت شیشه
بازیافت شیشه و شیشه استفاده شده را به محصولات جدید قابل استفاده تبدیل می‌کند. آن سبب صرفه‌جویی هزینه برای بسیاری از مواد اولیه‌ای می‌شود که جهت تولید شیشه مورد نیاز هستند. جایگزینی شیشه یکی از قوانین محبوب در کشورهای در حال توسعه‌ای نظیر هند و برزیل است. بطری‌های قدیمی، جایگزین می‌شوند تا در هزینه‌های شرکت صرفه‌جویی شود. این موضوع همچنین باعث کاهش مقدار قابل توجه مواد ارسالی به لندفیل است.
موارد و موادی همچون پارچه‌ها، کاغذ، پلاستیک، چوب، مواد آهنی و غیرآهنی، رنگ‌ها و باتری‌ها که ما در زندگی روزانه خود از آن‌ها استفاده می‌کنیم، قابل بازیافت هستند. بازیافت نه تنها تاثیر مثبتی بر محیط زیست دارد بلکه موجب بازسازی منابع از دست رفته نیز می‌شود. افزایش ثروت، جمعیت و تکنولوژی و تغییراتی در سبک زندگی، همگی باعث عدم مدیریت مناسب زباله تولیدی شده‌اند. گازها و مواد شیمیایی مضری از مکان دفن زباله به اتمسفر منتشر می‌شوند. بازیافت، احیای زمین‌های جنگل و زیستگاه‌ها را تضمین می‌کند. این سیاره است که به ما زندگی بخشدیده است. اگر قدرت این را داشته که ایجاد کند پس اگر سو استفاده کنیم، قدرت تخریب را نیز دارد.

0%